Czy praca copywritera jest fajna?

Czy praca copywritera jest fajna?

Cóż ogólnie mówiąc tak! Skłamałbym, gdybym powiedział inaczej. Byłbym jednak również nieszczerym twierdząc, że zawsze. Nie wszystkie aspekty pracy copywritera są takie cudowne, jak to się niektórym wydaje. „Ty to masz dobrze, siedzisz sobie, coś tam napiszesz, a kasa leci!” Chciałbym, żeby tak było!

Pisanie tekstów na zamówienie nie zawsze jest przyjemne

Lubię pisać, naprawdę! Nie oznacza to jednak, że pisanie tekstów na zamówienie zawsze sprawia mi przyjemność. Wszystko zależy od tego, co piszę i o czym piszę. Wiadomo! Najprzyjemniej jest wtedy, gdy tworzę o czymś, co jest mi w ten czy inny sposób bliskie. Dlatego właśnie najchętniej podejmuję się pisania artykułów o zwierzętach, a w szczególności o kotach.

Pracując jako copywriter nie zawsze mamy możliwość wyboru tematów naszych prac, nawet będąc freelancerem. Ok, jako wolni strzelcy możemy nie przyjąć zlecenia, ale tylko wtedy, gdy możemy sobie na to pozwolić. Siedząc natomiast na etacie w jakiejś firmie, wybrzydzać nie możemy – robimy to, co nam zrobić każą.

Autor tekstów bywa też naprawdę zapracowany

Teksty na ulubione tematy, na które coś tam się wie, pisze się zwykle bardzo szybko. Dla przykładu wiele artykułów o kotach tworzę z głowy. Po prostu – nie chwaląc się – dysponuję sporą wiedzą o tych zwierzakach, więc nie muszę sięgać do materiałów źródłowych. Jeśli jednak temat artykułu jest mi raczej odległy, sporo czasu i wysiłku muszę włożyć w zebranie materiałów.

Bywa i tak, że zebranie materiałów do tekstu jest bardziej pracochłonne niż jego napisanie. Dotyczy to na przykład tak ulubionych przez czytelników rankingów. A wśród tekstów SEO, tekstów synonimicznych, które są doskonałym narzędziem do pozycjonowania stron – ich autor nie ma więc lekkiego życia i aby zarobić na życie musi naprawdę sporo się napracować.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Merlijn Hoek, Flickr

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa