Indeks górny i dolny, czyli jak podnieść lub opuścić znaki w tekstach
Indeks górny (zwany też superskryptem) to rodzaj formatowania tekstu, który polega na podniesieniu go (i jednocześnie zmniejszeniu) względem pozostałych znaków w linii. Analogicznie indeksem dolnym (subskryptem) nazywamy opuszczenie znaków. Jak sądzę, rzadko je stosujemy – najczęściej przy zapisywaniu wzorów chemicznych (np. H20) lub pierwiastków (np. 52), ewentualnie przy wstawianiu przypisów. Mimo to warto wiedzieć, jak wstawić indeks górny lub indeks dolny.
W Wordzie lub podobnych mu programach wstawianie indeksu górnego i dolnego nie stanowi problemu – wystarczy otworzyć odpowiednią zakładkę. Gorzej jest w przypadku tworzenia stron internetowych. Taki na przykład WordPress nie posiada funkcji wstawiania wspomnianych indeksów (dokładniej mówiąc, ma możliwość wpisania wyłącznie indeksu górnego w postaci trzech cyfr: 1, 2, 3 – poprzez korzystanie z zakładki „znak specjalny”). Jedynym sposobem jest zatem zrobienie tego ręcznie, poprzez zastosowanie odpowiednich znaczników formatujących (przypominam, że znaczki wstawiamy ręcznie w edytorze tekstowym).
Wstawianie indeksu górnego do tekstu
Ręczne wstawianie indeksów jest bardzo proste. W przypadku indeksu górnego musimy użyć znacznik <sup>…</sup>, gdzie w miejsce kropek wpisujemy znaki, które potrzebujemy unieść. W praktyce wygląda to następująco:
Tekst<sup>indeks górny</sup>
Wstawianie indeksy dolnego do tekstu
Jeśli musimy wstawić indeks dolny, używamy znacznika <sub>…</sub>. Wygląda to tak:
Tekst<sub>indeks dolny</sub>
I to wszystko. Proste, prawda?
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Zero Limit Web
[CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Jacek P. Narożniak
Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.