Znaczniki semantyczne - Czym są i do czego służą?

Znaczniki semantyczne – Czym są i do czego służą?

Napisanie dobrego, zgodnego z SEO artykułu to prawdę mówiąc tylko część drogi do sukcesu. Trzeba go jeszcze umiejętnie wstawić na stronę internetową. Wydaje się to takie proste, ale wcale takie nie jest. Nie wystarczy ot tak po prostu wrzucić tekst i już. Trzeba w odpowiedni sposób wyróżnić w nim odpowiednie fragmenty, frazy i słowa. A używamy do tego znaczników semantycznych HTML.

Co to są znaczniki semantyczne HTML?

Znaczniki HTML to nic innego, jak pewne elementy kodu HTML, którymi zaznaczamy interesujące nas fragmenty artykułu. Dzięki nim możemy je wyróżnić. Mamy zatem na przykład znaczniki, które decydują o tym, jaką czcionką ma być wyświetlany tekst, czy ma być ona pochyła, czy też boldowana. Jednakże, nie wszystkie znaczniki mają jednakową siłę i wagę dla optymalizowania i pozycjonowania strony.

Dla wyszukiwarek internetowych i innych programów (np. syntezatorów mowy) ważne są tzw. znaczniki semantyczne. To one sygnalizują wyszukiwarkom itd., jakie znaczenie mają określone fragmenty tekstu. Efekt ich działania może być przy tym całkowicie niewidoczny dla użytkowników internetu. Zwykle jednak użycie znacznika powoduje wizualną zmianę, np. znacznik <strong> najczęściej pogrubia czcionkę.

Jaką rolę znaczniki semantyczne pełnią w optymalizowaniu i pozycjonowaniu stron?

Właściwie już to sobie powiedzieliśmy. Znaczniki semantyczne sygnalizują Google, że pewne fragmenty tekstu są szczególnie ważne. Na przykład mające tak duże znaczenie słowa kluczowe. Wyszukiwarki promują artykuły, w których zostały właściwie użyte znaczniki semantyczne.

Jest jeszcze jednak sprawa. Wspomniałem powyżej, że znaczniki semantyczne mają również znaczenie dla syntezatorów mowy, które umożliwiają korzystanie z internetu osobom niewidomym.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Mr Thinktank, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Komentarze

  1. Piotrek 26 maja, 2015 at 8:37 pm

    Czy to znaczny, że trzeba się nauczyć HTML, by pozycjonować strony?

  2. MM 26 maja, 2015 at 8:36 pm

    większość ludzi chyba nie ma o tym zielonego pojęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa