Tworzenie menu w WordPress

Tworzenie menu w WordPress

W poprzednim poście pisałem o tym, jak zainstalować motyw WordPress. Gdy to zrobimy możemy rozpocząć pracę nad naszym blogiem lub inną stroną internetową. Jedną z pierwszych czynności jest stworzenie menu. Zapewne, w miarę rozwoju naszej strony, będzie się ono zmieniało, ale jakieś na początek musimy mieć.

Co możemy wstawiać do menu WordPress?

Do menu najczęściej wstawiamy strony (np. z informacją o twórcach bloga lub strony) oraz kategorie, do których podpięte są nasze posty. Nie musimy się jednak do tego ograniczać, jeśli chcemy.

Do menu w WordPressie można wstawić także własny link, pojedynczy post, a nawet tag. Możliwości jest więc sporo, co umożliwia nam, jak najlepsze dopasowanie menu do naszych potrzeb.

O tym, jak powinno wyglądać moim zdaniem dobrze zbudowane menu jeszcze będę pisał. Dziś chcę zająć się jego tworzeniem, czyli tym, jak wstawiać poszczególne jego elementy. A można to robić na dwa sposoby.

Tworzenie menu WordPress poprzez zakładkę „Wygląd” => „Menu”

Krok 1. W pierwszym sposobie, po zalogowaniu się do panelu administracyjnego WordPressa naszej strony, klikamy zakładkę „Wygląd”, a w niej zakładkę „Menu”.

Tworzenie menu w WordPress

Krok 2. Klikamy zakładkę „Utworzyć nowe menu”.

Tworzenie menu w WordPress

Krok 3. Wpisujemy nazwę naszego menu, np.Nasze Menu”, albo „Menu główne”, następnie klikamy „Utwórz menu”.

Tworzenie menu w WordPress

Krok 4. Dodawanie do menu poszczególnych elementów. W omawianym sposobie możemy umieścić w nim podstawowe elementy, jak stronę, własny odnośnik lub kategorie. Oczywiście wpierw musimy je utworzyć.

Tworzenie menu w WordPress

Aby dodać stron lub kategorię, wchodzimy w odpowiednią zakładkę, oznaczamy wybrany element i klikamy „Dodaj do menu”.

Tworzenie menu w WordPress

Aby dodać własny odnośnik, wchodzimy w zakładkę „Własny odnośnik”, wpisujemy link, nazwę i klikamy „Dodaj do menu”.

Tworzenie menu w WordPress

Po dodaniu wszystkich elementów możemy je ostawić w takiej kolejności, w jakiej chcemy. Wystarczy najechać myszką na wybrany element, wcisnąć lewy klawisz myszki i przesunąć element w wybrane miejsce i puścić.

Aby utworzyć menu rozwijane, wystarczy przesunąć element podmenu w prawo i puścić.

Tworzenie menu w WordPress

Gdy nasze menu jest już gotowe, musimy jeszcze ustawić go w odpowiednim miejscu, odznaczając właściwą pozycję. Zależnie od motywu, może nosić ona różną nazwę, np.Primary menu” lub jak na rysunku poniżej „Navigation Menu”. Na końcu klikamy „Zapisz menu” i gotowe.

Tworzenie menu w WordPress

Tworzenie menu WordPress poprzez zakładkę „Wygląd” => „Personalizacja”

Krok 1. Wchodzimy w zakładkę „Wygląd” => „Personalizacja”.

Tworzenie menu w WordPress

Krok 2. U was „Personalizacja” może wyglądać całkiem inaczej niż na rysunku poniżej – zależy to bowiem od używanego przez Was motywu WordPress. W każdy powinniśmy jednak znaleźć zakładkę „Menu”. Klikamy w nią.

Tworzenie menu w WordPress

Krok 3. Klikamy „Dodaj menu”. Pojawi się okienko, w które wpisujemy nazwę naszego menu i klikamy „Utwórz menu”.

Tworzenie menu w WordPress

Krok 4. Zaczynamy tworzyć nasze menu. Gdy klikniemy „Dodaj elementy”, pojawi się okienko z elementami, które możemy dodawać. Wystarczy kliknąć w ten, który nas interesuje, a zostanie on automatycznie wstawiony do menu, którego podgląd znajduje się po lewej stronie ekranu.

Tworzenie menu w WordPress

Tworzenie menu w WordPress

Tworząc menu w WordPressie tym sposobem, możemy dodać do niego nie tylko kategorie, strony i własne linki, ale również pojedyncze posty czy tagi.

Ostatnim krokiem będzie zaznaczenie położenia menu i zapisanie go.

Tworzenie menu w WordPress

Tekst: Jacek Narożniak
Zdjęcie: Autor: Tony Alter from Newport News, USA
(HomeworkUploaded by theveravee)
[CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa