Sierotki WordPressa

Sierotki WordPressa

Kontynuuję serię „wpisów wtyczkowych”, ponieważ wczoraj zainstalowałem sobie niezwykle przydatną wtyczkę, która poprawia estetykę strony, likwidując jeden z najczęstszych błędów w typografii stron internetowych, czyli sieroty. Oczywiście jest to wtyczka do WordPressa.

Czymże właściwie są te sieroty?

Sierotami nazywamy spójniki ulokowane na końcu wiersza tekstu na stronie książki, gazety lub – oczywiście – na stronie internetowej. Uważa się to za dość poważny błąd w łamaniu i wcale dobrze nie wygląda. Szczególnie kolą w oczy wiszące na końcu samotne literki, jak „i” czy „o”.

Niestety, ten poważny błąd w książkach i w prasie drukowanej, jest niemal normą na stronach internetowych. Większość osób publikujących w sieci, nie pilnuje tego, by w ich tekstach nie pojawiały się sieroty. Może dlatego, że ręcznie się ich pozbywanie jest dość męczące i – przede wszystkim – czasochłonne. I tu z pomocą przychodzi nam wtyczka o nazwie Sierotki.

Jak działa wtyczka Sierotki?

Stworzona przez Marcina Pietrzaka wtyczka Sierotki ma niezmiernie proste działanie. Zamienia znajdujące się za sierotami zwykłe spacje w tzw. spacje twarde. Podczas formatowania tekstu na stronie nie pozwala one na łamanie wiersza w tym miejscu, czyli na oddzielenie sieroty od wyrazu stojącego przed nią.

Tak na marginesie, spacje twardych możemy używać również w trakcie pracy na procesorze tekstu, np. OpenOffice Writerze. Wystarczy zamiast zwykłych wstawiać spacje twarde w odpowiednich miejscach. Robimy to wciskając jednocześnie klawisze CTRL, SHIFT i SPACJA. Przy późniejszym formatowaniu tekstu, nie musimy martwić się sierotami, a nasz tekst będzie ładnie wyglądał po wydrukowaniu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: BTHofficiell, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa