Różnica między stroną i wpisem w WordPresie

Różnica między stroną i wpisem w WordPressie

Rozpoczynając zabawę z WordPresem (i nie tylko z nim, prawdę mówiąc), na wstępie spotykamy się z dwoma podstawowymi pojęciami: wpis i strona. O co chodzi? I jedno, i drugie służy do wstawania treści na bloga czy inną stronę WWW, ale jaka jest między nimi różnica.

Czym jest wpis WordPress?

Wpisy to po prostu posty czy też artykuły. Tworzą główny kontent (treść) każdego bloga, ale też wielu innych stron internetowych, nawet tych firmowych. Wpisy opatrzone jest datami i pojawiają się na stronie chronologiczne, od najnowszego począwszy.

Wpisy możemy grupować w kategorie i oznaczać tagami. Zwykle też nie wstawiamy wpisów do menu bezpośrednio, tylko poprzez kategorie, do których są podpięte.

Czym są strony WodPress?

Tak zwanych stron zwykle używa się do przekazania takich informacji, jak dane kontaktowe, prezentację firmy lub autora bloga, ofertę, portfolio itd. W przypadku blogu, strony tworzą dodatkowy kontent, na serwisach firmowych bywają ważniejsze od wpisów.

Strony nie wyświetlają się chronologiczne, jak wpisy. Nie można do nich dodać kategorii i tagów (chyba, że stosujemy odpowiednie wtyczki). Można je natomiast uszeregować, tworząc strony nadrzędne i podrzędne. Strony zwykle wstawiamy do menu bezpośrednio.

Strony a wpisy

Jak korzystać ze stron i wpisów? Czy potrzebne nam są i jedne, i drugie? Wszytko zależy od rodzaju naszej strony internetowej.

Jak już wspomniałem wyżej, jeśli prowadzimy bloga to bez wpisów ani rusz. To one są najważniejsze. W mało rozbudowanych blogach możemy nawet zrezygnować ze stron, które po prostu nie są potrzebne, a krótkie informacje o autorach strony itp. umieścić panelu bocznym.

Całkowicie odwrotnie jest w przypadku strony firmowej. Choć uważam, że część blogowa na takiej stronie bardzo się przydaje, ale nie ma przecież przymusu. Możemy zatem całkowicie zignorować wpisy i stosować wyłącznie strony.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Lisa Risager from Denmark
(WordPress 10th anniversaryUploaded by palnatoke)
[CC BY-SA 2.0], Wikimedia Commons

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa