„Powiązane posty” – kolejna praktyczna wtyczka na bloga

„Powiązane posty” – kolejna praktyczna wtyczka na bloga

To bardzo przydatna wtyczka, która pozwala nam urozmaicić blog i zachęcić użytkowników do pozostania na stronie. Właściwie to mam na myśli rodzaj wtyczek, gdyż jest ich sporo, bardzo różnych. Ja używam Modern Related Posts, która akurat najbardziej mi się podobała pod względem graficznym, ale mogę zmienić, jeśli natrafię na lepszą. Wtyczka ta napisana została pod WordPressa, na którym prowadzę swoje strony.

Jak działają wtyczki „powiązane posty”?

Działanie wtyczek typu „related posts” jest bardzo proste. Przy każdym wpisie na blogu (zwykle pod nim) wyświetla kilka linków do tych artykułów, które powiązane są z nim tematycznie.

Do wyświetlenia program wybiera te teksty, które zawierają te same słowa kluczowe, znajdują się w tej samej kategorii lub oznaczone są tymi samymi tagami. Zależy od wtyczki, ale zwykle istnieje możliwość ustawienia kryterium wyboru. Ja swoją ustawiłem na tagi.

Dlaczego wtyczki „powiązane posty” są przydatne?

Z kilku powodów. Urozmaicają naszą stronę, dzięki temu staje się ona bardziej atrakcyjna i dla tych, którzy ją odwiedzają (szczególnie, gdy graficznie wygląda to interesująco), przyciągając wzrok, i dla Google (zwiększając content na stronie i wzbogacając ją o linki wewnętrzne).

Bardzo istotne jest także to, że „related posts” zatrzymują naszych gości na stronie, zachęcając ich do czytania kolejnych wpisów. Zwiększają zatem liczbę jej wyświetleń. Dlatego warto wybrać taką wtyczkę z tej grupy, która ciekawie prezentuje się na stronie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Rachel, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa