Pisanie tekstów na zamówienie, jako freelancer, czy praca na etacie?

Pisanie tekstów na zamówienie, jako freelancer, czy praca na etacie?

Takie pytanie zadaje sobie zapewne wielu początkujących copywriterów i dziennikarzy: Czy lepiej jest zatrudnić się gdzieś w jakiejś firmie, czy redakcji na pełen etat, czy też może samemu być sobie szefem i przyjmować zlecenia od innych? Ja osobiście pracowałem w swoim życiu i na umowę o pracę, i na umowę od dzieło, dlatego muszę powiedzieć, że nie da się udzielić na to pytanie autorytatywnej odpowiedzi, gdyż jedna i druga forma ma swoje plusy i minusu. Więc, jak kto woli.

Największa wada i największa zaleta pisania tekstów na zlecenie, jako freelancer

Jeśli o mnie chodzi, największą zaletą pracy freelancera jest to, że samemu sobie jest się szefem. Nikt ci nie stoi nad głową, nie patrzy na ręce i nie grozi obcięciem premii. Nikt też nie decyduje o tym, co masz robić i kiedy masz pracować. To naprawdę wielki komfort. Sam sobie ustalasz harmonogram pracy. I tak dalej. Możesz również pozwolić sobie na odrzucenie jakiegoś zlecenia, gdy ci nie odpowiada, czego raczej nie zrobisz, gdy pracujesz na etacie.

Największą wadą pisania tekstów na zlecenie, jako wolny strzelec jest spora doza niepewności co do tego, czy takie zlecenia będzie się miało. Chyba, że jest się naprawdę genialnym copywriterem czy dziennikarzem, którego zleceniodawcy wyrywają sobie z ręki. Sądzę jednak, że każdy najlepszy nawet spec w tym zawodzie liczy się z możliwością braku zleceń. Minusem jest też to, że często na pracę poświęca się znacznie więcej czasu niż siedząc na ciepłej posadce, ale przynajmniej pracuje się dla siebie.

Największa wada i największa zaleta pracy na etacie

Skoro największą zaletą pracy freelancera jest to, że nie ma nad sobą szefa, to logicznym będzie, iż największą wadą zatrudnienia na etacie jest posiadania takiego szefa, z którego zdaniem trzeba się stale liczyć. Musisz wykonywać jego polecenia, czy tego chcesz, czy nie chcesz. Pod tym względem praca wolnego strzelca jest zdecydowanie lepsza od pracy etatowca.

Kiedy jednak masz etat, czyli stałą pracę, nie musisz się martwić o przyszłość. A przynajmniej nie martwić się aż tak bardzo, gdyż rzecz jasna zawsze istnieje ryzyko, że cię z roboty wywalą. Póki jednak pracujesz, pewną stałą kwotę masz co miesiąc wypłacaną. Tego zaś freelancer powiedzieć raczej nie może.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Esther Vargas, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Komentarze

  1. TOM 20 maja, 2015 at 5:53 pm

    Uważam, że praca na stałe jest lepsza

  2. Łukasz 12 maja, 2015 at 9:12 pm

    Ja wolę pracować jako wolny strzelec.

  3. Copywriter 12 maja, 2015 at 8:15 pm

    Zgadzam się z tym całkowicie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa