Jak zmienić wielkość czcionki w WordPress?
Podejrzewam, że podobnie jak ja, Wy również rzadko odczuwacie potrzebę wyróżnienia fragmentu tekstu poprzez powiększenie (lub pomniejszenie) czcionki. Czasami jednak taki zabieg może być przydatny, warto zatem wiedzieć w jaki sposób zmienić rozmiar czcionki. Jeśli nasz edytor wyposażony jest w taką funkcję, sprawa jest prosta, ale jeśli nie jest…. Wówczas musimy wstawić do tekstu odpowiednie znaczniki.
Zmiana wielkości czcionki – znacznik <span style=”font-size: n;”>
Jak już wielokrotnie wspominałem, bardzo cenię sobie WordPress, ale muszę przyznać, że i on ma swoje wady. Między innymi właśnie brak funkcji zmiany wielkości czcionki w edytorze. A szkoda. Na szczęście istnieją sposoby na powiększenie lub pomniejszenie tekstu przy pomocy odpowiednich znaczników formatowania. Pamiętamy oczywiście, że znaczniki wstawiamy w edytorze tekstowym, a nie wizualnym.
Jednym z nich jest znacznik <span style=”font-size: n;”>…</span>, gdzie w miejsce „n” musimy wstawić odpowiednią wartość, w postaci nazwy określającej wielkość czcionki: „xx-small”, „small”, „medium”, „large”, „x-large”, „xx-large”, gdzie „medium” odpowiada wielkości domyślnej. (w miejscu kropek znajduje się rzecz jasna tekst, którego wielkość chcemy zmienić). Efekt wygląda następująco:
xx-small
small
medium
large
x-large
xx-large
Podczas formatowania tekstu możemy wpisać znacznik <font <size=”n”>…</font>, gdzie w miejsce „n” podstawiamy liczbę 1 do 6, odpowiadającą określonej wielkości testu (powyżej). WordPress jednak przekształci je formę ukazaną powyżej.
Powyższa forma – jak widać – ogranicza nam rozmiar czcionki do pewnych bardzo określonych wartości. Znacznie więcej możliwości uzyskamy, gdy zamiast nazwy czcionki używać będziemy procentów. 100% odpowiada zatem czcionce domyślnej, wartości powyżej zwiększają nam tekst, a poniżej zmniejszają. Efekt będzie wyglądał na przykład tak:
wielkość 50%
wielkość 70%
wielkość 100%
wielkość 150%
wielkość 300%
wielkość 450%
Zmiana wielkości czcionki – znaczniki <small> i <big>
Prostszym sposobem zmiany wielkości czcionki, niż wymieniony powyżej, jest chyba zastosowanie znaczników <small> i <big>. Jak łatwo się domyśleć, pierwszy z nich służy do zmniejszania tekstu. Jeśli chcemy uzyskać różne rozmiary, wpisujemy go jeden wewnątrz drugiego. W praktyce wygląda to następująco:
tekst normalny
<small>tekst pomniejszony</small>
<small><small>tekst pomniejszony</small></small>
Podobnie jest w przypadku znacznika <big>, który oczywiście służy do powiększania czcionki. Wygląda to tak:
tekst normalny
<big>tekst powiększony</big>
<big><big>tekst powiększony</big></big>
Oczywiście powyższe znaczniki ograniczają rozmiary czcionek do pewnych określonych wartości.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Zero Limit Web
[CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Jacek P. Narożniak
Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.