Jak założyć własnego bloga?

Jak założyć własnego bloga?

Myślicie o prowadzeniu własnego bloga? Założenie takowego wbrew pozorom nie jest trudne. Dużo trudniejsze jest wypromowanie go w internecie. Wszak od blogów różnej maści aż pęka on w szwach. Co zatem powinniśmy zrobić? Zacznijmy od kwestii podstawowej.

O czym ma być nasz blog? Jaki będzie jego temat?

To chyba najbardziej istotna kwestia do rozważenia: temat naszego bloga. Jeśli chcemy prowadzić własnego bloga, raczej nie warto pisać o tym, co jedliśmy na obiad. Może kiedyś, gdy blogosfera dopiero się tworzyła, prowadzenie takiego bloga było OK. Dziś jednak pozbawione jest sensu, jeśli chcemy trafić do licznego grona odbiorców, a nie pisać dla wyłącznie dla siebie.

Ja na przykład prowadzę stronkę poświęconą kotom. Wszystkim futrzakom, ale mogłem też sobie jakąś konkretną rasę, np. koty rosyjskie niebieskie, które mnie najbardziej fascynują. Właśnie fascynują! Albowiem najlepszym tematem na bloga jest to, co nas kręci. Jesteśmy wielkimi fanami rocka, piszmy bloga o rocku! Kochamy psy – niech jego tematem będą ci najlepsi przyjaciele człowieka.

Czy chcemy naszego bloga stworzyć całkiem za darmo, czy też wolimy za to zapłacić?

W zakładaniu bloga dobre jest to, że możemy to zrobić całkowicie za darmo. W internecie znajdziemy mnóstwo portali, które gratis udostępniają nam miejsce na swych serwerach, domenę i szablony do tworzenia blogów. Osobiście polecam Google Plus – serwis społecznościowy należący do Google Inc. By móc prowadzić na nim bloga, trzeba sobie wpierw założyć konto, ale ma to swoją dobrą stroną, gdyż będziemy mogli przy jego pomocy promować swoją stronkę.

Tworzenie i prowadzenia bloga całkowicie za darmo ma swoje plusy. Bez nakładów kosztów możemy sprawdzić, jak nam to będzie wychodziło. Czy dobrze czujemy się w roli blogerów. Ma jednak również dużą wadę. Taki blog wygląda mało profesjonalnie. Nie przeczę, może ładnie wyglądać i zawierać ciekawe treści, ale nie będzie miał waszej własnej domeny. Dlatego, jeśli naprawdę poważnie myślicie o prowadzeniu bloga, a nawet o zarabianiu na nim w przyszłości, rozważcie wykupienie własnej domeny i miejsca na serwerze.

Jaka będzie nazwa naszego bloga i jego adres (domena)?

Jeśli już wybraliśmy temat naszego przyszłego bloga i zdecydowaliśmy się, czy ma być darmowy czy nie, musimy pomyśleć nad tym, jak się będzie nazywał i jaki będzie jego adres internetowy. To także ważne sprawa, gdyż ma wpływ na pozycjonowanie strony w Google.

Z jednej zatem strony, nazwa naszego bloga powinna nawiązywać do jego tematyki, z drugiej zaś zawierać ważne dla nas słowa kluczowe. Dobrze by było, gdyby przy okazji wpadała łatwo w ucho – łatwiej ją będzie ludziom zapamiętać. Dla przykładu, swoją stronę o kotach, którą niedawno założyłem, nazwałem Wszystko o Kotach. Nazwa banalna, ale doskonale pasująca do tematyki tej stronki, łatwa do zapamiętania i zawierające najważniejsze dla niej słowo kluczowe: koty.

Nazwa doskonale nadaje się również na nazwę strony (w tym przypadku również na nazwę domeny): wszystkookotach.pl, ponieważ nie zawiera polskich znaków. A dobrze jest, gdy nazwa bloga (a przynajmniej jej fragment) wchodzi w skład adresu – ludzie mają mniej problemów z zapamiętaniem.

Na jakim serwerze założymy własnego bloga, jaki CMS i jaki szablon wybierzemy?

Kwestie te będziemy musieli rozważyć, jeśli zdecydujemy się płacić za możliwość prowadzenia własnego bloga. Trzeba będzie wybrać serwer, na którym zamieścimy naszą stronkę, zdecydować się na jakiś CMS, czyli System Zarządzania Treścią. No rzecz jasna potrzebny nam będzie szablon. O tym wszystkim porozmawiamy sobie jednak później.

Założenie własnego, zwłaszcza darmowego, boga nie jest więc takie trudne.

Oczywiście, jeśli naprawdę nie dajemy sobie rady możemy poprosić o pomoc specjalistę. Zawsze też możemy zamawiać teksty na naszego bloga u jakiegoś copywritera lub dziennikarza internetowego.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Thomas Hawk, Flickr

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Komentarze

  1. gośka 20 maja, 2015 at 5:50 pm

    Myślałam o założeniu darmowego bloga, ale po przeczytaniu tego artykułu zaczęłam się zastanawiać nad wykupieniem domeny.

  2. gośka 20 maja, 2015 at 5:49 pm

    Ja mam darmowego bloga na Google + i to mi wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa