Jak wybrać tytuł bloga lub innej strony internetowej?

Jak wybrać tytuł bloga lub innej strony internetowej?

W takcie zakładania jakąkolwiek strony internetowej, np. bloga, przychodzi taka chwila, gdy trzeba wybrać jej tytuł. Wiemy już o czym ma ona być, teraz musimy sprowadzić to wszystko do kilku słów. I jak się okazuje wcale nie jest to takie proste, jak się pozornie może wydawać. A warto dobrze wybrać, ponieważ tytuł strony (bloga) ma znaczenie dla pozycjonowania w Google.

Dlaczego tytuł strony internetowej jest ważny?

Dlaczego tytuł strony internetowej ma takie znaczenie dla jej pozycjonowania? Dlatego, że jest jednym z głównych elementów, na podstawie których wyszukiwarki internetowe indeksują stronę. W niektórych źródłach możemy przeczytać nawet, że jest najważniejszym z nich.

Nie tylko zresztą dla Google tytuł bloga czy innej strony internetowej ma znaczenie. Ważny jest także dla użytkowników internetu. Z prostej przyczyny – sugeruje o czym jest dana strona.

Jakie cechy powinien posiadać dobry tytuł bloga i innej strony internetowej?

Dobry tytuł bloga czy jakiejkolwiek innej strony internetowej powinien być zatem z jednej strony przyjazny dla ludzi, z drugiej zaś dla wyszukiwarek internetowych.

Tytuł strony internetowej przyjazny dla ludzi

Biorąc po uwagę użytkowników internetu, byłoby dobrze, gdyby tytuł naszego bloga lub innego rodzaju strony internetowej informował o jej treści – o czym już wyżej wspomniałem. Ułatwi mu to ocenę stronę pod kontem przydatności dla siebie i podjęcie decyzji o wejściu na nią. Tytuł powinien również łatwo się zapamiętywać. To drugie ma również znaczenie dla nas, właścicieli strony – z oczywistych powodów.

Tytuł strony internetowej przyjazny dla Google

To już jest całkiem inna sprawa. Jak to już także wspomniałem, wyszukiwarki internetowe biorą go pod uwagę przy pozycjonowaniu strony. Z tego więc powodu, wskazanym jest, by tytuł zawierał najważniejsze dla nas słowa kluczowe. Te podstawowe, które określają jej tematykę.

Zilustruję to może znów przykładem z własnego podwórka, czyli moją stronką o kotach. Znalezienie dla niej dobrego tytułu nie było wcale takie proste. Choćby z tego powodu, że w sieci istnieje już tak dużo stron o kotach, że wiele, jeśli nie większość, odpowiednich tytułów jest już wykorzystanych, a mnie zależało na czymś jak najbardziej oryginalnym.

Po długich namysłach zdecydowałem się na Wszystko o Kotach. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że łatwo go zapamiętać. Po drugie dlatego, że zawiera ważne słowo kluczowe koty i ważna frazę kluczową wszystko o kotach.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Vicki’s Pics

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa