Jak wybrać temat na bloga?

Jak wybrać temat na bloga?

Czyli mówiąc wprost, o czym pisać na blogu? Dobrze jest rozważyć tę kwestię, zanim zaczniemy go tworzyć. Zwłaszcza, jeśli pragniemy trafić do szerszego grona czytelników. Chyba, że chcemy pisać wyłącznie dla siebie wówczas, właściwie obojętne jest to, jaki temat bloga wybierzemy.

Najlepiej pisać na blogu o tym, co jest nam bliskie

Tematem bloga może być właściwie wszystko. Nie ma bowiem rzeczy, o której nie można pisać. Jeśli sprawnie posługujemy się, jesteśmy wstanie napisać tekst na każdy temat – to tylko kwestia zebrania do niego materiałów. Osobiście uważam jednak, że najlepiej wybrać coś, co jest nam bliskie. Dlaczego? Z kilku powodów.

Przede wszystkim, gdy piszemy na bliskie nam tematy, przychodzi nam to łatwiej. Choćby dlatego, że wiemy, o czym piszemy; dysponujemy pewną wiedzą, a nawet są w niej jakieś luki, to mniej więcej wiemy, gdzie szukać informacji.

Po drugie, im bardziej coś nas fascynuje, tym bardziej od serca piszemy. Mamy na ten temat wyrobione poglądy i odczuwamy wobec niego pewne emocje. Dzięki temu artykuł staje się po prostu ciekawszy. Czytając jakikolwiek tekst, łatwo wyczuć, choćby podświadomie, czy autor się w niego angażował. A jeśli jego temat jest i nam bardzo bliski, to artykuł taki bardziej do nas przemawia.

Moją największą pasją są koty. Uwielbiam je i dużo o nich wiem. Dlatego artykuły im poświęcone pisze mi się łatwo i szybko.

Szeroki temat bloga czy wąski?

To już całkiem odrębna kwestia. Odpowiedź na pytanie o to, czy wybrać szeroki temat bloga czy wąski, zależy od tego, do jak szerokiego grona odbiorców chcemy trafić. Im węższy wybierzemy temat, czym mniejsze grono czytelników on zainteresuje i odwrotnie.

Dla przykładu. Tematem przewodnim pewnej mojej stronki są koty i wszystko, co jest z nimi związane. To dość szeroki temat, który obejmuje takie zagadnienia, jak rasy kotów, anatomie kotów, zachowanie kotów, genetykę kotów, pochodzenie kotów itd. W ten sposób trafiam do wszystkich zainteresowanych kotami ludzi. Gdybym natomiast pisał o jakiejś jednej rasie kotów, kierowałbym przekaz głównie do miłośników tej rasy.

Im bardziej popularny jest temat naszego bloga, tym lepiej?

Lepiej pod tym względem, że mamy szansę pozyskać bardzo duże grono odbiorców. Mniej modny temat zmniejszy nam liczbę czytelników. Jak sprawdzić, co jest na topie, a co nie? No cóż, jeśli oglądamy TV, serfujemy po internecie, to mniej więcej wiemy, co jest.

Pamiętajmy jednak, że moda ma to do siebie, że z czasem przemija. Moim zdaniem więc, „bezpieczniejsze” są bardziej uniwersalne, ponadczasowe tematy. Klasycznym przykładem jest tu chyba moda.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Serge Kij, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa