Jak utworzyć adres bloga i innej strony internetowej?

Jak utworzyć adres bloga i innej strony internetowej?

Zakładamy bloga lub jakąkolwiek inną stronę internetową. Wiemy już o czym pisać. Wymyśliliśmy tytuł. Teraz powinniśmy znaleźć dla niej dobry adres internetowy. Podobnie, jak w przypadku tytułu czy tematu, jest to dość istotna kwestia. Dlatego lepiej dziesięć razy pomyśleć, niż potem żałować, że się źle wybrało.

Jakie cechy powinien mieć dobry adres bloga lub innej strony internetowej?

Adres bloga czy też każdej innej strony WWW jest o tyle istotny, że jest jednym z czynników wpływających na jej pozycjonowanie. Oczywiście powinien być również przyjazny dla użytkowników internetu. Jakie zatem cechy powinien posiadać adres bloga lub innej strony internetowej?

Adres bloga lub innej strony internetowej powinien zawierać najważniejsze słowa kluczowe

A przynajmniej wskazanym jest, by adres bloga lub innej strony WWW zawierał najważniejsze dla nas słowa lub frazy kluczowe. Zapewne domyślacie się, dlaczego. Po prostu są one brane pod uwagę przez wyszukiwarki internetowe.

W adresie internetowym może się zatem znaleźć nazwa firmy lub to, co ta firma produkuje. Albo jedno i drugie, co wydaje się najlepszą opcją – pod warunkiem, że oferta firmy nie jest zbyt duża. Posłużę się może przykładem adresu strony, na której właśnie się znajdujecie.

Adresem tym jest moje imię i nazwisko: jaceknarozniak.pl. Może zastanawiacie się, czemu nie wybrałem słowa copywriter albo dziennikarz, ewentualnie takie ważne dla mnie frazy, jak autor tekstów na strony WWW czy też pisanie artykułów. Otóż wybrałem własne imię i nazwisko z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest to, że – nie chwaląc się – moje imię i nazwisko od dawna ma już dość ugruntowaną pozycję w sieci, więc i ono jest ważną dla mnie frazą kluczową. Drugim to, że poza pisaniem zajmuję się także innymi rzeczami, np. pozycjonowaniem stron, a z założenia miała być to strona o mnie i o mojej pracy.

Adres bloga lub innej strony internetowej powinien łatwo się zapamiętywać

Jeśli adres naszego bloga czy każdej innej strony internetowej będzie łatwo utrwalał się w pamięci, tym lepiej dla nas. Dlatego nie powinien być on zbyt długi, ani skomplikowany. Z tego też powodu korzystnym jest to, by był on po prostu powtórzeniem tytułu strony.

Znów przytoczę tu przykład z mojego własnego podwórka. Stworzyłem stronę poświęconą kotom, której tytuł brzmi Wszystko o Kotach, adres zaś: wszystkookotach.pl. Łatwo go zapamiętać, prawda? Może pomyśleliście sobie jednak, dlaczego nie wszystko-o-kotach.pl albo wszystko_o_kotach.pl?

Spróbujcie przeczytać na głos wszystkie trzy wersje, jakbyście je komuś dyktowali. Który z nich najłatwiej wymówić? Ten, który wybrałem, zgadza się? I to jest kolejna cecha adresu.

Adres bloga lub innej strony internetowej powinno się łatwo wymawiać

Wyobraźcie sobie, jak dyktujecie komuś adres wszystko-o-kotach.pl. Musicie powiedzieć: wszystko kreska o kreska kotach kropka pl. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku adresu wszystko_o_kotach.plwszystko podkreślnik o podkreślnik kotach kropka pl. Z nich wszystkich adres wszystkookotach.pl zdecydowanie najłatwiej komuś podyktować. Wystarczy powiedzieć: wszystko o kotach kropka pl!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Sally

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa