Jak dodać wpis w WordPressie?
Przed Wami kolejny post dedykowany tym, którzy stawiają pierwsze kroki w WordPresie. Tym razem będzie o dodawaniu wpisów, co – jak wszystko w tym CMS-ie – jest bardzo łatwe. Tak łatwe, że prawdę mówiąc zastanawiam się nawet nad tym, czy sensownym jest opisywanie tego.
Krok 1. Zaczynamy oczywiście od zalogowania się na zaplecze WordPress. Następnie wchodzimy w zakładkę „Wpisy” i klikamy „Dodaj nowy”.
Krok 2. Wpisujemy tytuł naszego wpisu.
Krok 3. Teraz możemy dodać treść wpisu, co możemy zrobić na dwa sposoby: albo wpisując go ręcznie w okno wpisu, albo przygotować wcześniej w Wordzie, skopiować i wkleić (ja tak zwykle robię).
Edytor wizualny WordPress
Wpisując tekst ręcznie najlepiej skorzystać z edytora wizualnego (który wygląda jak na rysunku poniżej). Wchodzimy w niego, klikając w zakładkę „Wizualny”.
Edytor tekstowy WordPress
Nieco inaczej postępujemy, gdy chcemy wkleić gotowy artykuł, napisany wcześniej w Wordzie. Aby to zrobić, musimy skorzystać z trybu tekstowego (klikając zakładkę „Tekstowy”), który wygląda jak na rysunku poniżej. Pozwala nam się to pozbyć formatowania z Worda, które negatywne wpłynie na wygląd publikowanych postów, a tym samym obniży estetyczność naszego bloga. Później możemy powrócić do edytora wizualnego, który jest łatwiejszy dla początkujących.
Krok 4. Po dodaniu tekstu, przydałoby się go odpowiednio sformatować, by dobrze się prezentował, ale też był przyjazny dla wyszukiwarki Google. O formatowaniu w WordPresie napiszę jednak w innym poście, gdyż to temat całkiem szerokie zagadnienie.
Krok 5. Podpinamy tekst pod odpowiednią kategorię i ewentualnie oznaczamy Tagiem.
Krok 6. Dodajemy obrazek wyróżniający i ewentualnie obrazki w tekście. O tym, jak to zrobić pisałem wcześniej TUTAJ.
Krok 7. Publikujemy nasz wpis, klikając „Opublikuj”.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Swiss National Library;
Simon Schmid, Fabian Scherler (Own work)
[CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Jacek P. Narożniak
Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.