Jak dobrze robić kopie zapasowe strony internetowej!

Jak dobrze robić kopie zapasowe strony internetowej!

Zdarzyło mi się już kiedyś błogosławić istnienie czegoś takiego, jak kopia zapasowa, zwana także kopią bezpieczeństwa lub backupem! Dzięki niej uratowałem swoją stronę internetową.

Pracowałem na niej, gdy coś się nagle złego stało. Przez głowę już przebiegła mi wizja zakładana całej strony od nowa. Na szczęście regularnie tworzę kopie zapasowe.

Backup może uratować naszą stronę!

Backup to nic innego, jak zapisana w bezpiecznym miejscu kopia naszego bloga lub każdej innej strony internetowej. Można to robić ręcznie, albo ustawić automatyczne tworzenie kopi w określonych odstępach czasu. Chyba wszystkie już serwery oferują nam taką możliwość, szczególnie te płatne.

W przypadku uszkodzenia kopii użytkowej wskutek popełnionych przez nas błędów, szkodliwego działania wirusa itd., mamy możliwość odtworzenie strony w formie, którą miała w dniu stworzenia backupu. Dane zapisane po tej dacie utracimy, ale to i tak lepsze do straty wieloletniej czasami pracy, prawda? (Ja straciłem dwa ostatnie wpisy – musiałem je wstawiać od nowa.) Im częściej tworzymy kopie zapasowe, tym lepiej.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Bahman Farzad, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Komentarze

  1. Anonim 27 lipca, 2015 at 2:10 pm

    No dobra ale jak robić dobrze kopie zapasowe? W tekście nie ma nic na ten temat. Pracuję na WordPressie i przetestowałem już 3 programy do kopii zapasowych. Ma pan jakiś sprawdzony sposób na robienie kopii?

    • Jacek P. Narożniak 30 lipca, 2015 at 11:25 am

      Robię kopie od strony serweru, z którego korzystam. Mam swoje strony na Linuxpl, który oferuje między innymi właśnie takie usługi, jak robienie kopi zapasowych. Wystarczy się zalogować do panelu admina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa