Formatowanie tekstu w nowym edytorze wizualnym WordPress (Gutenberg)

Formatowanie tekstu w nowym edytorze wizualnym WordPress (Gutenberg)

Nowy edytor wizualny WordPress ma niewątpliwie kilka zalet. Niestety formatowanie tekstu do nich nie należy, nawet jeśli uwzględnimy nowe funkcje. Panel z przyciskami formatowania jest znacznie bardziej skomplikowany niż w klasycznym edytorze WordPress.

Największy problem z formatowaniem tekstu w nowym edytorze wizualnym WordPress

Mówiąc szczerze, zawsze uważałem, że formatowanie tekstu w edytorach WordPressa pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim CMS ten nie odróżnia znaczników semantycznych od znaczników formatujących. A przecież rozróżnianie ich oraz sposób zastosowania na ogromne znaczenie dla pozycjonowania strony.

Panel z przyciskami formatującymi jest pod tym względem bardzo ograniczony już w klasycznym edytorze wizualnym. Jeśli chcemy w pełni formatować tekst zgodnie z zasadami SEO, zmuszeni jesteśmy korzystać z edytora tekstowego, który wymaga przynajmniej podstawowej znajomości kodu HTML. Pod tym względem Gutenberg wcale nie prezentuje się lepiej.

Weźmy na tapet chociażby przycisk „B” – „Pogrubienie”. Dzięki niemu możemy wytłuszczać fragmenty tekstu. I dobrze, gdyż czasem trzeba coś uwypuklić, coś ważnego. Problem tylko w tym, że używając tej funkcjonalności edytora Gutenberg wstawiamy do tekstu znacznik <strong>. A musimy wiedzieć, że Jest to znacznik semantyczny, służący do eksponowania głównych słów i fraz kluczowych. Tylko ich! Do zwykłego pogrubienia innych elementów tekstu używamy znacznika formatującego <b>; (o znacznikach semantycznych i znacznikach formatujących możesz przeczytać TUTAJ).

Identyczną sytuację mamy, gdy chcemy fragment tekstu zapisać kursywą. Często używamy jej do zaznaczenia cytatów. W edytorze wizualnym Gutenberg mamy przycisk przekształcający zwykłą czcionkę w kursywę. To ten oznaczony symbolem „I”. Tyle tylko, że używając go wstawiamy do tekstu znacznik <em>, który służy do oznaczania pomocniczych słów i fraz kluczowych. Do wstawiania kursywy powinniśmy użyć znacznika formatującego <i>.

Wspomnianych wyżej znaczników formatujących próżno by jednak szukać w nowym wizualnym edytorze WordPress. Nie ma ich również w klasycznym edytorze WordPress. Jeśli wiec chcemy je zastosować, musimy wstawić je ręcznie przy użyciu edytora kodu (edytora tekstowego).

Inne problemy z formatowaniem tekstu w nowym edytorze WordPressa

Dodatkowym utrudnieniem w pracy z nowym edytorem wizualnym WordPressa – moim zdaniem – jest to, przyciski z podstawowymi funkcjami nie znajdują się w jednym miejscu. Oczywiście mam świadomość, że można się do tego przyzwyczaić. Z drugiej strony może to być trudne, tym bardziej, że Gutenberg w ogóle nie przypomina nie tylko klasycznego edytora WordPress, ale też edytora Worda, którym wielu z nas posługuje się od dawna.

Formatując tekst przy użyciu Gutenberga musimy trochę poklikać. Chcąc przykładowo wstawić nagłówek H3, najpierw klikamy w tekst nagłówka, potem zmieniamy rodzaj bloku z akapitu na nagłówek, a potem dwukrotnie klikając w kolejne przyciski, wybrać typ nagłówka H3. Podobnie jest przy innych elementach formatowania.

Możliwości formatowania tekstu w Gutenbergu

Gutenberg zachował podstawowe funkcje formatowania tekstu, które znamy z klasycznego edytora WordPress. Są to: wstawianie nagłówków, wcięcia, tworzenie list, wytłuszczenie (znacznik <strong>), kursywa (znacznika (znacznik <em>), cytat (znacznik <blockquote> do zaznaczania długich cytatów), wyrównanie tekstu, podlinkowanie, dodawanie medium, przekreślenie tekstu (znacznik <del>) oraz zmiana koloru tekstu. Bez nich trudno wyobrazić sobie publikowanie jakichkolwiek tekstów na stronie internetowej.

Zaletą nowego edytora wizualnego WordPress są nowe elementy formatowania tekstu, których nie znajdziemy w edytorze klasycznym. Wymieńmy tu choćby: układania tekstu kolumnami, wstawianie inicjału, dodawanie schortcode, wstawianie indeksów dolnego i górnego, wyróżniania dużych cytatów, wstawianie tabel, tworzenie galerii oraz dodawanie tła do tekstu (również w postaci zdjęcia).

Formatowanie tekstu w Gutenbergu – łatwe czy trudne?

Jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie, czy formatowanie tekstu w Gutenbegu jest łatwiejsze czy trudniejsze niż w klasycznym edytorze WordPressa, powiedziałbym, że jednak trudniejsze. Jest bardziej skomplikowane. Niemniej jednak nowy edytor stwarza możliwości, których nie dawał jego poprzednik.

Szkoda tylko, że twórcy Gutenberga nie pomyśleli o odróżnieniu najważniejszych znaczników formatujących i semantycznych. Myślę, że nie skomplikowałoby to jeszcze bardziej układu edytora, a mniej doświadczonym użytkownikom WordPressa pozwoliłoby na tworzenie stron lepiej spełniających wymagania SEO.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa