Edytor tekstowy WordPress

Edytor tekstowy WordPress

Trochę ostatnio zaniedbałem się w publikowaniu postów na tym blogu – za dużo roboty, niestety – czas zatem nadrobić choć trochę zaległości. Ostatnio pisałem o edytorze wizualnym, więc może teraz skrobnę coś o edytorze tekstowym WordPress.

Do czego służy edytor tekstowy WordPressa?

Edytor tekstowy w WordPressie jest tym, z którego ja głównie korzystam. Pokazuje on nam bowiem kod HTML publikowanego tekstu, a ja lubię mieć kontrolę nad tym, jak ów kod wygląda. Dzięki temu formatuję posty według własnych potrzeb i – przede wszystkim – wedle własnego uznania używam znaczników semantycznych, które są istotne dla pozycjonowania artykułów.

Edytor tekstowy ma jeszcze tę zaletę, że przy wklejaniu weń tekstu, usuwa z niego wszelkie formatowanie. Jest to ważne, gdy piszemy nasze posty w Wordzie czy innym tego typu programie, a gotowy wklejamy do WordPressa (ja mam właśnie taki zwyczaj). Kopiując tekst z Worda, kopiujemy go razem z „wordowskimi” znacznikami formatującymi, a to nie jest dobre.

Do czego służą poszczególne przyciski w edytorze tekstowym WordPressa?

Edytor tekstowy WordPressa jest znacznie uboższy od jego edytora wizualnego , co zapewne wynika z tego, o czym napisałem powyżej. Mam tu rzecz jasna na myśli przyciski. Skoro i tak korzystając z niego korzystając wstawiam znaczniki ręcznie, to po co rozbudowany edytor? Niemniej jednak warto wiedzieć, do służą poszczególne klawisze. Zerknijcie na rysunek poniżej.

Edytor tekstowy WordPress

Przycisk 1. – Służy do wytłuszczenia zaznaczonego tekstu, ale wstawia znacznik <strong>, a nie zwykły „bold”.

Przycisk 2. – Wstawia znacznik <em>, czyli „emfazę”. Na ekranie wyświetla się nam czcionka pochyła (zazwyczaj).

Przycisk 3. – To „link”, jak łatwo się domyślić służy do podlinkowania zaznaczonego fragmentu tekstu.

Przycisk 4. – To „b-guote”, który służy do oznaczania dłuższych cytatów.

Przycisk 5. – To „przekreślenie testu. Klikając go wstawiamy znak semantyczny, który zwykle stosujemy, by zaznaczyć wprowadzonego do tekstu zmiany, a konkretnie oznaczamy nim usunięty fragment tekstu.

Przycisk 6. – Oznacza dany fragment tekstu data i godziną wprowadzenia zmian, stosując znacznik <ins>.

Przycisk 7. – Służy do wstawiania w tekst obrazka poprzez wpisanie jego adresu URL.

Przyciski 8., 9, 10. – Służą do tworzenia list.

Przycisk 11. – Wstawia znacznik <code>, służący do oznaczania fragmentów kodu komputerowego.

Przycisk 12. – Wstawia znacznik <!–more–>, dzięki któremu po wejściu na stronę widzimy tylko fragment artykułu z linkiem „Czytaj dalej”.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: By Bike756 (Own work) [Public domain],
via Wikimedia Commons

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa