Edytor tekstowy w najnowszych wersjach WordPress

Edytor tekstowy w najnowszych wersjach WordPressa

Ostatnio pisałem o najnowszym edytorze wizualnym, Gutenbergu, któremu poświęciłem dotychczas 2 teksty. Temat ten mam zamiar kontynuować. Ten artykuł jest jednak poświęcony edytorowi tekstowemu, który dostępny jest w najnowszych wersjach WordPressa.

Czym jest edytor tekstowy WordPress?

Edytor tekstowy WordPress to nic innego, jak edytor kodu HTML. Pisałem już o nim, gdy omawiałem edytor tekstowy we wcześniejszych wersjach WordPressa. Jeśli chcemy profesjonalnie formatować artykuły i wpisy na blogu, musimy z niego regularnie korzystać. To zaś wymaga znajomości kodu HTML na przynajmniej podstawowym poziomie.

Cechy edytora tekstowego WordPress 5.5

WordPress cały czas się zmienia. Obecnie mamy do dyspozycji wersję 5.5. Edytor tekstowy w WordPressie 5.5 bezwzględnie wymaga znajomości HTML. Na próżno bowiem możemy szukać w nim jakikolwiek panel z przyciskami formatującymi. We wcześniejszych wersjach WordPressa istniał taki panel – mocno ograniczony, ale jednak istniał.

W edytorze tekstowym WordPress 5.5 zmuszeni jesteśmy edytować tekst w całości ręcznie. Jeśli mam być szczery, jak dla mnie nie ma różnicy między tą wersją edytora a wersjami wcześniejszymi. Zawsze robiłem to ręcznie.

Z edytora tekstowego korzystałem i korzystam wtedy, gdy muszę wstawić znaczniki, których w panelu edytorów WordPress nigdy nie było. Mam tu na myśli np. takie znaczniki formatujące, jak <b>, <i>, <q> czy <cite>. Po prostu wszystkie, których akurat potrzebuję, a których nie mogę wstawić korzystając z przycisków edytora wizualnego WardPress.

Co myślę o najnowszym edytorze tekstowym?

Jak już wspomniałem, dla mnie ne ma różnicy między pracą w najnowszym edytorze tekstowym WordPressa a korzystanie z edytorów tekstowych we wcześniejszych wersjach WordPressa.

Z pewnością wolałbym formatować artykuły przy pomocy odpowiednich przycisków niż robić to ręcznie, co zajmuje więcej czasu. Jak widać, nie można mieć wszystkiego. WordPress to naprawdę bardzo dobry CMS, mimo pewnych niedostatków.

Zresztą fakt, że korzystanie z edytora tekstowego WordPress wymusza poznanie podstaw HTML może tylko wyjść nam na dobre. Tak uważam, choć mam świadomość, że nie wszyscy się ze mną zgodzą.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa