Czy można zarabiać na blogu?

Czy można zarabiać na blogu?

Pytanie to zadaje sobie pewnie wielu blogerów, szczególnie początkujących. Wizja profitów, jakie może przynieść prowadzenie własnego błoga, błąka się wielu z nas po korze mózgowej. Czy słusznie? Czy naprawdę można zarabiać na blogu?

Czy prowadzenie bloga może się opłacać?

Czy można zarabiać na blogu? Jeśli chcecie znać odpowiedź na to pytanie, to brzmi ona: „Tak, prowadzenie bloga może wiązać się z korzyściami finansowymi”. Może ale wcale nie musi, zauważcie!

Przeświadczenie, że własny blog na pewno przyniesie nam zysk, jest błędne. Niejedna osoba już się z tego powodu rozczarowała. Oto zakładam bloga, jestem pełen entuzjazmu w nadziei na duże zyski. A tu klapa!

Jak dużo można zarobić na blogu?

Jak dużo można zarobić na blogu? Na to pytanie nie jestem wstanie udzielić Wam jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy blogerzy zarabiają na tyle dużo, by z prowadzenia bloga się utrzymywać. Są to jednak wyjątki. Dla większości osób prowadzenie bloga nie przynosi zbyt dużych dochodów.

Dlaczego nie zarabiam na blogu?

Blogerzy zarabiają przede wszystkim na reklamach, jakie umieszczają na swoich blogach. Mogą to być reklamy w formie banerów albo tekstów sponsorowanych. Te drugie są szczególnie popularne.

Problem w tym, że nie każdy blog przyciągnie uwagę reklamodawców, takich jak chociażby właściciele sklepów internetowych. By chcieli zareklamować się na naszym blogu, musi on spełniać kilka warunków.

Przede wszystkim blog musi cieszyć się odpowiednio dużą popularnością. Reklamodawcą zależy bowiem na tym, by ich reklama trafiła do jak największej liczby odbiorców – ich potencjalnych klientów.

A musicie mieć świadomość, że uczynienie bloga dostatecznie atrakcyjnym dla reklamodawców wcale nie jest takie proste. Wymagana naprawdę dużo wysiłku. Rzekłbym, że jest to praca na cały etat, a przynajmniej na pół etatu.

Założę bloga, by na nim zarabiać

Można założyć bloga z taką myślą. Nie jestem tylko przekonany, czy powinien być zarabianie na blogu powinno być naszym głównym cele, by go stworzyć. Uważam, że powinniśmy kierować się chęcią dzielenia się naszą wiedzą i pasją z innymi.

Jest to ważne nie tylko dlatego, że może uczynić nasz blog ciekawszym. Jeśli jego tworzenie będzie sprawiało nam przyjemność, nie będziemy też aż tak bardzo rozczarowani tym, że nasze pisanie nie przynosi nam zysku.

A pamiętajmy ponadto, że trochę czasu musi upłynąć od założenia bloga do chwili, w której zaczniemy na nim zarabiać.

Co możemy zrobić, by zarabiać na blogu?

Jak sprawić, by prowadzenie bloga przynosiło nam zyski? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Jak już wspomniałem, dużo zależy tu od popularności bloga. Na nią zaś składa się kilka czynników. Są to:

  • temat bloga,
  • atrakcyjne treści publikowane na blogu,
  • liczba tekstów, które miesięcznie publikujemy na blogu,
  • pozycja bloga w wyszukiwarce Google.

Jak widać jest to zagadnienie dość szerokie. Chciałbym mu więc poświęcić osobny tekst. Na osobny artykuł zasługuje również odpowiedź na pytanie o to, w jaki sposób zarabiać na blogu?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa