Czy lepiej pisać artykuły na strony internetowe czy dla prasy drukowanej?

Czy lepiej pisać artykuły na strony internetowe czy dla prasy drukowanej?

Czasem się nad zastawiam nad tym, czy lepiej pisać artykuły na strony internetowe czy dla prasy drukowanej? Laikowi może się wydawać, że pod względem techniczny to, to samo, tylko nośnik treści jest inny. Tak, medium jest inne, ale – jak to już chyba wcześniej pisałem – tworzenie tekstów dla jednego i dla drugiego wcale nie jest tym samym. Media te po prostu są całkiem różne i żądzą się innymi zasadami.

Przewaga internetu na prasą drukowaną

Bardzo sobie cenie moje dotychczasowe doświadczenia z prasą drukowaną. Cieszę się, że moje artykuły były w niej publikowane, gdyż mam wrażenie, iż wielu ludzi uważa pisanie do gazet, czasopism itd. za prestiżowe zajęcie. Sporo się też nauczyłem, gdy współpracowałem z prasą. A jednak chyba tworzenie tekstów na strony internetowe sprawia mi większą przyjemność.

Przede wszystkim uważam, że artykuły publikowane na stronach WWW trafiają do znacznie szerszego grona odbiorów. Dzieje się tak z prostej przyczyny: popularność internetu stale rośnie, w przeciwieństwie do mediów drukowanych. Założę się, że wielu z Was, moi drodzy kupuje gazetę bardzo rzadko, czy wręcz w ogóle tego nie robi. Wolicie uruchomić przeglądarkę internetową. A w sieci można znaleźć już właściwie wszystko.

Artykuł opublikowany na stronie internetowej jest poza tym praktycznie nieśmiertelny. No w każdym razie żyje dopóty, dopóki ktoś go nie usunie. I zawsze każdy może do niego zajrzeć. Inaczej niż teksty w prasie drukowanej. Owszem istnieje coś takiego, jak archiwum, ale ilu ludzi do takich archiwów zagląda? W praktyce więc odchodzą one w niepamięć społeczną. W porównaniu z nimi artykuł w internecie nigdy może się nie zestarzeć, zawsze może być aktualny. W każdej bowiem chwili można go zmienić, coś dodać, coś ująć.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Lars-Ove Jonsson, Flickr

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa