Co to jest optymalizacja stron?

Co to jest optymalizacja stron?

Optymalizowanie stron WWW to mówiąc prostym językiem sprawienie, by stały się bardziej przyjazne dla… No właśnie dla kogo? Niektórzy uważają, że przede wszystkim dla wyszukiwarek internetowych. Owszem to ważne, ale strona powinna być także przyjazna dla użytkowników, ponieważ to przecież dla nich jest tworzona.

Co składa się na optymalizację?

Zacznijmy od tego, co dokładnie kryje się pod określeniem optymalizacja, czyli od jej elementów składowych. W grę wchodzą tu zmiany w tym, co widzimy jako użytkownicy strony i w tym, czego nie widzimy.

Układ strony, zdjęcia i teksty na niej opublikowane tworzą jej wizualną warstwę. Pod nią kryje się to, czego nie widać, czyli kod HTML. Optymalizacja obejmuje zatem odpowiednie zmiany zarówno w wyglądzie strony, w jej układzie, jak i w kodzie, który ją tworzy.

Optymalizacja strony pod kontem użytkowników

Każda strona internetowa powinna przede wszystkim zawierać ciekawe treści. Coś, co zainteresuje użytkowników internetu. Chodzi tu zarówno o publikowane na stronie artykuły, jak i zdjęcia. Właściwie dobrane przyciągają uwagę ludzi.

Dobra strona powinna być też tak zbudowana, by użytkownikom łatwo się po niej poruszało. Układ strony powinien być przejrzysty, menu czytelne – tak, by szybko można było znaleźć to, czego się szuka.

Możemy też sprawić, by nasza strona była przyjazna dla osób niepełnosprawnych. W tym celu możemy zainstalować takie udogodnienia, jak lupa.

Strona powinna też szybko się ładować. Czekanie aż jakaś treść się wyświetli jest bardzo irytujące.

Optymalizacja strony pod kontem wyszukiwarek internetowych

Jeśli chcemy, by naszą stronę odwiedzało jak najwięcej gości, musimy sprawić, by pojawiała się na czołowych miejscach w wyszukiwarkach internetowych (w praktyce w wyszukiwarce Google).

Optymalizacja pod kontem wyszukiwarek internetowych dotyczy między innymi odpowiednich zmian w kodzie HTML, np. używanie właściwych znaczników. Istotne jest również dobranie istotnych słów kluczowych, tytułu strony, a nawet jej adresu (jeśli dopiero ją zakładamy).

Jak widać optymalizacja strony to dość złożony i obejmujący wiele elementów proces. Jego efekty mogą nam jednak przynieść wymierne korzyści.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: innovate360, Flickr.com

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz, copywriter oraz specjalista od optymalizacji i pozycjonowania stron, serwisów i sklepów internetowych. Prywatnie wielbiciel zwierząt, a zwłaszcza kotów. Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj.

Udostępnij post na:
Share

Komentarze

  1. TOM 20 maja, 2015 at 5:54 pm

    Przydatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator
E-mail
Witryna internetowa